17 Ekim 2026 Cumartesi

2012-2016 Honda Civic 1.6 i-VTEC

2012-2013
5-Vites
Nesil; Civic IX fb7
Segment; C
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1595cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 125 HP / 6500 rpm
Maksimum Tork; 152 Nm / 4200 rpm
Maksimum Hız; 197 Km
0-100 Km Hızlanma; 10.3 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 9.1 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.4 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 6.7 lt/100 km
Uzunluk; 4545 mm
Genişlik; 1750 mm
Yükseklik; 1435 mm
Bagaj Hacmi; 389 lt
Boş Ağırlık; 1174 kg
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 195/65 R15
_____________

2012-2013
Otomatik-5
Nesil; Civic IX fb7
Segment; C
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1595cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 125 HP / 6500 rpm
Maksimum Tork; 152 Nm / 4200 rpm
Maksimum Hız; 192 Km
0-100 Km Hızlanma; 12.5 s
Şanzıman Tipi; Otomatik
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 10 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.4 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 7.1 lt/100 km
Uzunluk; 4545 mm
Genişlik; 1750 mm
Yükseklik; 1435 mm
Bagaj Hacmi; 389 lt
Boş Ağırlık; 1198 kg
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 195/65 R15
_____________

2014-2016
5-Vites
Nesil; Civic IX fb7 – 2014 Makyajlı
Segment; C
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1595cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 125 HP / 6500 rpm
Maksimum Tork; 152 Nm / 4200 rpm
Maksimum Hız; 200 Km
0-100 Km Hızlanma; 9.7 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 8.9 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.3 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 6.7 lt/100 km
Uzunluk; 4545 mm
Genişlik; 1755 mm
Yükseklik; 1425 mm
Bagaj Hacmi; 440 lt
Boş Ağırlık; 1237 kg
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 205/55 R16
_____________

2014-2016
Otomatik-5
Nesil; Civic IX fb7 – 2014 Makyajlı
Segment; C
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1595cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 125 HP / 6500 rpm
Maksimum Tork; 152 Nm / 4200 rpm
Maksimum Hız; 200 Km
0-100 Km Hızlanma; 12.2 s
Şanzıman Tipi; Otomatik
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 9.6 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.2 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 6.8 lt/100 km
Uzunluk; 4545 mm
Genişlik; 1755 mm
Yükseklik; 1425 mm
Bagaj Hacmi; 440 lt
Boş Ağırlık; 1237 kg
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 205/55 R16
_____________

2015
Eco LPG
5-Vites
Nesil; Civic IX fb7 – 2014 Makyajlı
Segment; C
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1598cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 125 HP / 6500 rpm
Maksimum Tork; 152 Nm / 4300 rpm
Maksimum Hız; 200 Km
0-100 Km Hızlanma; 9.9 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzin / LPG
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 9.1 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.4 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 6.7 lt/100 km
Co2 Emisyonu; 156 gr
Uzunluk; 4545 mm
Genişlik; 1755 mm
Yükseklik; 1425 mm
Bagaj Hacmi; 440 lt
Boş Ağırlık; 1208 kg
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 205/55 R16
_____________

2015
Eco LPG
Otomatik-5
Nesil; Civic IX fb7 – 2014 Makyajlı
Segment; C
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1598cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 125 HP / 6500 rpm
Maksimum Tork; 152 Nm / 4300 rpm
Maksimum Hız; 200 Km
0-100 Km Hızlanma; 12.2 s
Şanzıman Tipi; Otomatik
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzin / LPG
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 9.6 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.2 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 6.8 lt/100 km
Co2 Emisyonu; 157 gr
Uzunluk; 4545 mm
Genişlik; 1755 mm
Yükseklik; 1425 mm
Bagaj Hacmi; 440 lt
Boş Ağırlık; 1237 kg
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 205/55 R16

9. nesil (FB7 kasa kodlu) Honda Civic 1.6 i-VTEC, atmosferik motor yapısı, yüksek ikinci el değeri ve LPG uyumuyla öne çıkan popüler bir araçtır.

Avantajları

Fabrika çıkışlı veya sonradan takılan LPG sistemleriyle (Özellikle ECO versiyonlar) yakıt ekonomisi sağlar.

Sınıfına göre ferah iç hacme ve kullanışlı bir kokpite sahiptir.

Turbo ve intercooler içermeyen, klasik atmosferik 1.6 i-VTEC motoru uzun ömürlüdür ve mekanik olarak çok az arıza çıkarır.

Dezavantajları ve kronik sorunları

Yol, rüzgar ve motor sesini alt devirlerde/yüksek hızlarda kabine fazla alması en çok eleştirilen yönüdür.

Özellikle tavan ve kaput gibi yatay yüzeylerde fabrika çıkışlı boya atması ve vernik yanması sorunları yaşanabilmektedir.

Atmosferik motor olduğu için alt devirlerde torku düşüktür; performans için motoru devirli (yüksek devirde) kullanmak gerekir. Devirli kullanınca da yakıt değerleri yükselir.

Eco LPG modellerde 1500 devir civarında gaz yememe veya silkeleme sorunu görülebilir (manifold/hortum gecikmesinden kaynaklanır; “pipolu” sistem veya ayarla çözülür).

Zamanla sağ motor kulağının (hidro-mount) aşınması sonucu araçta rölantide titreşim hissedilir.

Hava filtresi ile motor arasındaki esnek hortumda (kod: 17225-R1A-A01) zamanla çatlak veya yırtılma oluşabilir.

Çok yüksek kilometreli araçlarda yağ sızıntıları yaşanabilir.

LPG ile kullanıldığında her 40.000 – 60.000 km bir subap ayarı yapılması gerekir (emme 0.20, egzoz 0.25).

Eğer satın almayı düşünürseniz;
FB7 kasalarda 5 ileri tork konvertörlü tam otomatik şanzıman bulunur (Sonraki FC5 kasadaki CVT ile karıştırılmamalıdır). Bu şanzıman çok sağlamdır ancak 60.000 km’de bir şanzıman yağının değişmiş olması gerekir. Test sürüşünde vites geçişlerinde vuruntu, kaçırma veya yokuşta geri kaydırma yapıp yapmadığını kontrol ediniz.

i-VTEC motor LPG ile kullanıldığında ortalama 40.000–60.000 km’de bir subap ayarı ister. Satıcıya bu ayarın en son ne zaman yapıldığını sorunuz.

Araç rölantide çalışırken devir saatinde dalgalanma veya titreme var mı bakın. Eğer rölantide aşırı vibrasyon varsa sağ motor kulağı ömrünü tamamlamış olabilir.

Aracı durduğu yerde sağa sola çevirirken tıkırtı sesi gelip gelmediğini kontrol edin. FB7’lerde direksiyon kutusu tıkırtı burcu aşınması sık görülür.

Kaputu açtığınızda siyah, kalın plastik hava filtresi hortumunu elinizle esneterek kontrol edin. Çatlak veya yırtık varsa motorun düzensiz çalışmasına sebep olur.

Elegance ve Executive paketlerdeki elektrikli katlanır aynaların dişlileri zamanla bozulabilir. Aynaların takılmadan açılıp kapandığını birkaç kez deneyiniz.

www.ArabaTeknikBilgi.com






1975-1977 Ford Granada 2.0

Nesil; Granada MK1
Segment; E
Uzunluk; 4572 mm
Genişlik; 1791 mm
Yükseklik; 1416 mm
Karoser Tipi; Sedan
_____________

4-Vites / 98 HP
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1993cm3
Valf Sayısı; 8
Beygir Gücü; 98 HP / 5500 rpm
Maksimum Tork; 151 Nm / 4000 rpm
Maksimum Hız; 162 Km
0-100 Km Hızlanma; 13.4 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 4 ileri
Çekiş Tipi; Arkadan itişli
Yakıt Sistemi; Karbüratör
Weber 32/36 DGAV
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 65 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 11.4-15 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 8.9-11.8 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 11.4 lt/100 km
Boş Ağırlık; 1250 kg
_____________

Otomatik-3 / 98 HP
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1993cm3
Valf Sayısı; 8
Beygir Gücü; 98 HP / 5500 rpm
Maksimum Tork; 151 Nm / 4000 rpm
Maksimum Hız; 158 Km
0-100 Km Hızlanma; 16 s
Şanzıman Tipi; Otomatik
Ford C3
Vites Sayısı; 3 ileri
Çekiş Tipi; Arkadan itişli
Yakıt Sistemi; Karbüratör
Weber 32/36 DGAV
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 65 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 13.9-15.1 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 9.5-12.5 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 12.9 lt/100 km
Boş Ağırlık; 1275 kg
_____________

4-Vites / 89 HP
Silindir; V6
Silindir Hacmi; 1999cm3
Valf Sayısı; 12
Beygir Gücü; 89 HP / 5000 rpm
Maksimum Tork; 149 Nm / 3000 rpm
Maksimum Hız; 155 Km
0-100 Km Hızlanma; 15.5 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 4 ileri
Çekiş Tipi; Arkadan itişli
Yakıt Sistemi; Karbüratör
Solex 32/32 EEIT
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 65 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 11.4-15 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 8.8-11.6 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 11.3 lt/100 km
Boş Ağırlık; 1330 kg
_____________

Otomatik-3 / 89 HP
Silindir; V6
Silindir Hacmi; 1999cm3
Valf Sayısı; 12
Beygir Gücü; 89 HP / 5000 rpm
Maksimum Tork; 149 Nm / 3000 rpm
Maksimum Hız; 152 Km
0-100 Km Hızlanma; 17.9 s
Şanzıman Tipi; Otomatik
Ford C3
Vites Sayısı; 3 ileri
Çekiş Tipi; Arkadan itişli
Yakıt Sistemi; Karbüratör
Solex 32/32 EEIT
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 65 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 13.7-15.3 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 9.3-12.3 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 12.6 lt/100 km
Boş Ağırlık; 1360 kg

Ford’un Avrupa pazarında Mercedes’e rakip olması için tasarladığı, Türkiye’de “Tank” lakabıyla bilinen E segmenti lüks bir klasik otomobildir.

Avantajları

Süspansiyon sistemi oldukça yumuşaktır; yol sarsıntılarını çok iyi absorbe eder ve “yayla gibi” tabir edilen konforlu bir uzun yol sürüşü sunar.

Motor ve yürüyen aksamı karmaşık elektronik parçalar içermez. Klasik mekanikten anlayan her usta tarafından kolayca tamir edilebilir.

Gövde yapısı ve ağırlığı sayesinde dönemine göre oldukça sağlamdır ve sürücüsüne güven verir.

İç mekanı ve bagajı son derece geniştir. Amerikan arabalarını andıran ağır, kalantor ve prestijli bir duruşu vardır.

Dezavantajları ve kronik sorunları

MK1 serisinin panjur, stop lambaları, tamponlar ve iç trim malzemeleri gibi kaporta/aksesuar parçalarını bulmak günümüzde çok zordur ve pahalıdır.

Karbüratörlü yapısı ve ağır kasası nedeniyle şehir içinde 12 – 15 litre/100 km civarında (günümüz şartlarında oldukça yüksek) yakıt tüketir.

4 ileri manuel vitese veya 3 vitesli otomatik şanzımana sahip olması, yüksek hızlarda motorun yüksek devir çevirmesine, dolayısıyla kabin içine ses almasına ve yakıtın artmasına neden olur.

Yaklaşık 1250-1350 kg ağırlığındaki bu kasa için bu motor, özellikle rampalarda ve şehir içi dur-kalk trafikte biraz hantal kalmaktadır.

Yaş ve sürekli ısınıp soğuma (termal döngü) nedeniyle egzoz manifoldunun çatlaması bu motorlarda sık görülür. Motor bölümünden çıt çıt/tık tık sesi gelmesi ve çekiş düşüklüğü ile kendini belli eder.

Pinto motorlu versiyonlarında silindir kapak contası, distribütör keçesi ve külbütör kapak contasından yağ sızdırma eğilimi kroniktir. Soğutma sistemi ihmal edilirse motor hararete çok hassastır.

Kablo tesisatının çok yaşlı olmasından dolayı zamanla yalıtımını kaybetmesi, şase yapması, farların veya göstergelerin düzensiz çalışması gibi kronik elektrik arızaları sık yaşanır.

Distribütör kömürlerinin aşınması, meksefe sorunları ve Weber karbüratörün zamanla ayar tutmaması yüzünden rölantide dalgalanma ve tekleme sorunları kronik olarak baş gösterir.

Granada MK1’lerin en büyük düşmanıdır. Çamurluk ağızları, taban sacı, kapı altları, bagaj havuzu ve ön cam direkleri kronik olarak paslanmaya ve çürümeye çok müsaittir. Kazıdıkça altından çürük çıkan araçlar restorasyon bütçesini tüketebilir.

Eğer bu dönemden bir Granada almayı düşünüyorsanız, “toplamalık” bir araç yerine kaportası düzgün, çürükleri yapılmıș ve mekaniği elden geçirilmiş toplu bir örnek tercih etmeniz maliyet açısından çok daha mantıklı olacaktır.







1989-1994 Toyota Celica 2.0i Turbo 4WD

Nesil; Celica – T18
Segment; S
Motor; 3S-GTE
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1998cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 208 HP / 6000 rpm
Maksimum Tork; 275 Nm / 4000 rpm
Maksimum Hız; 230 Km
0-100 Km Hızlanma; 7.8 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; 4×4
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Türbin; Turbo kompresör
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 60 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 12.1 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 7.4 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 9.4 lt/100 km
Uzunluk; 4420 mm
Genişlik; 1690 mm
Yükseklik; 1300 mm
Bagaj Hacmi; 320 lt
Boş Ağırlık; 1420 kg
Karoser Tipi; Coupe
Lastikler; 205/60 R14

Popüler adıyla GT-Four veya şasi koduyla ST185, Toyota’nın Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) için ürettiği, efsanevi 3S-GTE motoruna ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip ikonik bir homologasyon özel modelidir.

Avantajları

Carlos Sainz gibi efsane pilotlarla WRC şampiyonlukları kazanmış, otomobil tarihine geçmiş gerçek bir koleksiyon parçasıdır.

Kaputun altındaki 2.0 litrelik 3S-GTE motor, döküm demir bloku sayesinde aşırı beslemeye ve modifikasyonlara karşı oldukça dayanıklıdır.

Sürekli 4WD (dört tekerlekten çekiş) sistemi ve sınırlı kaydırmalı diferansiyeli (özellikle Torsen arka diferansiyelli versiyonlar) sayesinde ıslak ve zorlu zeminlerde bile mükemmel yol tutuş sunar.

Dönemin pop-up (açılır-kapanır) farları ve yuvarlak hatlı aerodinamik gövdesiyle günümüzde hâlâ büyük ilgi çeken bir görsel estetiğe sahiptir.

Dezavantajları ve kronik sorunları

Turbo besleme ve sürekli dört tekerlekten çekiş, sakin kullanımda bile şehir içinde 12 lt/100km’nin üzerine rahatlıkla çıkan yüksek bir tüketime neden olur.

Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde ST185 kasaya özgü karoser, şanzıman ve motor parçalarını (özellikle orijinal ralli versiyonu parçalarını) bulmak oldukça güç ve maliyetlidir.

Motor içi yerleşimi çok sıkışıktır. Basit bir hortum veya sensör değişimi için bile motor odasında çalışmak büyük bir sabır ve uzmanlık gerektirir.

Standart önden çekişli Celica’lara göre 4WD sistemi ve turbo eklemeleri aracı ağırlaştırmıştır (yaklaşık 1420 – 1460 kg).

Yaşlandıkça kuruyan vakum hortumlarında oluşan ufak sızıntılar ve bozulan O2 sensörleri, aracın aşırı zengin karışımla çalışmasına, teklemesine ve yakıtı adeta “içmesine” neden olur.

Sert kalkışlar ve yaşın getirdiği yıpranmayla arka diferansiyel kulakları/takozları kolayca eskir. Vites geçişlerinde veya gazı bırakıp basınca arkadan gelen “tık/tak” (clunk) sesi bunun en net belirtisidir.

Orijinal radyatörlerin üst plastik kısmı zamanla kahverengiye döner ve kılcal çatlaklar oluşturarak yüksek basınç altında patlama riski taşır.

Özellikle çamurluk ağızları, marşpiyeller, amortisör kule dipleri ve sunroof tahliye hatları paslanmaya oldukça eğilimlidir.

CT26 turboşarjın yağ geri dönüş hatlarında ve yağ pompası contasında zamanla kronik sızıntılar meydana gelir. Ayrıca bakımsız örneklerde turbo milinde boşluk ve mavi duman atma sıklıkla görülür.

Hidrolik direksiyon kutusunda yağ kaçakları yaşlı Celica’larda çok sık rastlanan bir durumdur.

Eğer bu araçtan almayı düşünüyorsanız, motor ve şanzıman kodunun gerçek bir ST185 GT-Four olduğunu şasi numarasından doğrulamak çok önemlidir; çünkü geçmişte standart önden çekişli Celica’lara GT-Four görünümü verilmiş pek çok örnek bulunmaktadır.

www.ArabaTeknikBilgi.com






2021 Renault Megane Sedan 1.0 TCe

2021-2024
Nesil; Megane IV Sedan
2021 Makyajlı
Segment; C
Uzunluk; 4632 mm
Genişlik; 1814 mm
Yükseklik; 1443 mm
Bagaj Hacmi; 503-987 lt
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 205/55 R16
_____________

1.0 TCe
Motor; HR10DDT
Silindir; Sıralı 3
Silindir Hacmi; 999cm3
Valf Sayısı; 12
Beygir Gücü; 115 HP / 5250 rpm
Maksimum Tork; 200 Nm / 1750 rpm
Maksimum Hız; 190 Km
0-100 Km Hızlanma; 10.7 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 6 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Direkt enjeksiyon
Türbin; Turbo kompresör
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 7.3 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 4.8 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 5.7 lt/100 km
Emisyon Standardı; Euro 6 d-TEMP
Boş Ağırlık; 1231 kg

Megane Sedan 1.0 TCe, Türkiye pazarında genellikle Joy donanım paketi ve manuel şanzıman kombinasyonuyla yer alan, fiyat/performans odaklı bir C segmenti aile otomobilidir.

Avantajları

1.0 litrelik motor hacmi sayesinde MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) daha uygundur.

Sedan karoserin getirdiği 503 litrelik geniş bagaj hacmi ve arka koltuk diz mesafesi, tam bir aile arabası olmasını sağlar.

3 silindirli olmasına rağmen turbo beslemesi sayesinde atmosferik motorlara kıyasla çok daha canlıdır.

Renault Türkiye ağının büyüklüğü sayesinde parça bulma kolaylığı üst seviyededir, usta bulma sorunu yaşatmaz.

Dezavantajları ve kronik sorunları

1.3 TCe motor seçeneği ile arasında çok az fiyat farkı olması nedeniyle, 1.0 TCe Megane modeli Türkiye’de çok fazla satılmamıştır. Bu yüzden ikinci el piyasası 1.3 TCe veya 1.5 dCi kadar hızlı değildir.

Şehir içinde sakin kullanımda ekonomik (5.2 – 6.0 lt/100km) olsa da, araç yüklüyken ve otoban hızlarında (130 km/s ve üzeri) küçük hacimli motor zorlandığı için yakıt tüketimi dikkate değer ölçüde artar.

Konsolun alt kısımlarında ve kapı içlerinde sert plastik kullanımı yoğun olup, (Joy Paket) zamanla trim seslerine yol açabilir.

3 silindirli motor yapısı gereği rölantide ve ilk kalkışlarda kabine hafif bir titreşim (vibrasyon) verir. Ayrıca Joy paketlerde yol ve rüzgar yalıtımı zayıftır.

Klasik (MPI motorlar için üretilen) sıralı LPG kitlerini bu araca kesinlikle taktıramazsınız. Aracınıza yalnızca direkt enjeksiyonlu motorlar için özel olarak geliştirilmiş (Prins VSI-3 DI, Landirenzo DI, BRC SDI veya Lovato DI gibi) kitler uygulanabilir. Bu sistemler sürüş esnasında yaklaşık %80-85 LPG, %15-20 oranında benzin tüketir. Tasarruf oranınız tamamen benzine kıyasla net %40-45 civarında olur.

Arka stop contalarından veya tahliye kanallarından dolayı stepne yuvasına su birikebilir. Satın almadan önce bagaj halısının altı mutlaka kontrol edilmelidir. Megane 4 sedanların en yaygın kronik sorunudur.

Motor soğukken veya klima açıkken rölantide devir kararsızlığı/dalgalanması yaşanabilir. Bazı serilerde enjektör veya yakıt pompası kaynaklı sabahları geç çalışma şikayeti raporlanmıştır.

Gaz pedalından çekince veya hızlanırken turbonun tahliye valfinden (wastegate) metalik bir tıkırtı/zırıltı sesi gelebilir. Sürüşe zararı olmasa da akustik olarak rahatsız edicidir.

1.0 TCe motorların bazı üretim serilerinde alternatör kayışının erken yıpranması veya gevşemesiyle ekranda aniden “Elektrik Arızası / STOP” uyarısı belirebilir.

Soğuk havalarda kasislerden geçerken ön süspansiyonlardan “gıcırtı” şeklinde lokurtu sesleri gelmesi Megane 4’lerde sıkça görülür; genellikle amortisör takozlarının yağlanması veya değişimi gerekir.

Eğer bütçeniz elveriyorsa, çok daha performanslı ve piyasası canlı olan 1.3 TCe motor seçeneği öncelikli tercih edilmelidir. Ancak bütçeniz kısıtlıysa, ağır yük taşımıyor ve agresif sürmüyorsanız Megane 1.0 TCe mantıklı bir fiyat/fayda aracıdır. Satın alırken servis bakımlarının düzenli yapıldığından (özellikle doğru vizkozitede yağ kullanımı turbo sağlığı için kritiktir) emin olmanız ve bagaj havuzunu ıslaklık yönünden inceletmeniz önerilir.

www.ArabaTeknikBilgi.com




15 Ekim 2026 Perşembe

1990-1992 Daihatsu Applause

Nesil; Applause (A101)
Segment; C
Uzunluk; 4260 mm
Genişlik; 1660 mm
Yükseklik; 1375 mm
Bagaj Hacmi; 412-764-1237 lt
Karoser Tipi; Liftback (Sedan görünümlü Hatchback)
Lastikler; 175/70 R13 T – 185/60 R14 H
_____________

91PS / 5-Vites
Motor; Daihatsu HD
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1590cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 90 HP / 6000 rpm
Maksimum Tork; 130 Nm / 3500 rpm
Maksimum Hız; 175 Km
0-100 Km Hızlanma; 10.8 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Karbüratör
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 11-13.2 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 7.5-9 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 9.7 lt/100 km
Boş Ağırlık; 920 kg
_____________

105PS / 5-Vites
Motor; Daihatsu HD
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1590cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 103 HP / 6000 rpm
Maksimum Tork; 134 Nm / 4800 rpm
Maksimum Hız; 185 Km
0-100 Km Hızlanma; 9.8 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 9.9-11.9 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 6.7-8 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 8.7 lt/100 km
Boş Ağırlık; 930 kg
_____________

105PS / Otomatik-3
Motor; Daihatsu HD
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1590cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 103 HP / 6000 rpm
Maksimum Tork; 134 Nm / 4800 rpm
Maksimum Hız; 175 Km
0-100 Km Hızlanma; 10.2 s
Şanzıman Tipi; Otomatik
Aisin Warner
Vites Sayısı; 3 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 50 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 11.9-14.3 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 7.4-8.9 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 10 lt/100 km
Boş Ağırlık; 975 kg

1990-1992 Daihatsu Applause, dönemine göre sunduğu yüksek donanım ve performansıyla dikkat çeken, ancak günümüzde yaşından ötürü iyi analiz edilmesi gereken C segmenti bir Japon otomobilidir. Sedan görünümlü bir liftback (bagaj kapağı arka camla birlikte açılan) tasarıma sahiptir.

Avantajları

Dönemine göre güçlü 16 valfli motoru sayesinde oldukça seridir. Rampa yukarı bayılmaz ve 180-200 km/s gibi hızlara rahatlıkla ulaşabilir.

Direksiyonu son derece yumuşaktır. Süspansiyon sistemi başarılıdır ve yüksek hızlarda bile savrulmadan stabil kalabilir.

Klima, hidrolik direksiyon, merkezi kilit ve elektrikli camlar gibi özellikler 90-92 model yıllarında standart olarak pek çok yerli araçta bulunmazken bu araçta mevcuttur.

Liftback tasarımı sayesinde arka cam bagaj kapağıyla birlikte kalkar. Arka koltuklar yatırıldığında içine çift kişilik yatak sığabilecek kadar devasa bir yükleme alanı sunar.

Sunduğu konfor ve motor gücüne kıyasla piyasa değeri Tofaş veya Broadway grubundan daha ucuzdur.

Dezavantajları ve kronik sorunları

Daihatsu’nun Türkiye pazarından çekilmiş olması ve aracın az sayıda satılması nedeniyle motor parçaları (Toyota ile ortak olanlar hariç) ve özellikle kaporta, stop lambaları, tampon gibi dış aksam parçaları çok zor bulunur ve pahalıdır.

Günümüzde sanayideki pek çok usta aracın motor yapısını ve karbüratör/enjeksiyon sistemini tanımadığı için tamir etmekten kaçınır.

Kaporta sacı metal kalitesi ve yaşı gereği çamurluk ağızlarından, marşpiyellerden ve tabandan paslanmaya oldukça elverişlidir.

Alt yapısı yere oldukça yakın bir otomobildir, tümseklerde ve bozuk köy yollarında altını sürtme riski yüksektir.

“Yavaş satılan” (elde kalan) araçlar sınıfındadır. Acil nakit ihtiyacında hızlıca elden çıkarılması zordur.

HC-E ve HD-E motor kodlu ünitelerde distribütör kapağı, rotor ve ateşleme kabloları erken yıpranır ve oksitlenir. Islak havalarda tekleme ve rölanti dalgalanması yaşatabilir.

1.6 litrelik atmosferik motorlarda özellikle yüksek kilometre sonrasında egzoz manifoldunun çatlaması yaygındır. Bu durum motor sesinin değişmesine ve gaz sızıntısına neden olur.

Bagajın camla birlikte açılan yapısı nedeniyle yaşlanan fitiller zamanla esnekliğini kaybeder ve bagaj içine su sızdırır.

Karbüratörlü versiyonlarında otomatik jikle sistemi hassastır. Zamanla tıkanma ve ayar bozukluğu nedeniyle soğuk havalarda zor çalışma ve yüksek yakıt tüketimi görülür.

Eğer 3 ileri otomatik şanzımanlı bir modele denk gelirseniz, vites geçişlerinde kaydırma ve geç dolma kronikleşen diğer bir problemdir.

Modelin en bilinen en büyük kronik zayıflığı hararete yatkın olmasıdır. Radyatörlerin zamanla sızıntı yapması ve fanın yetersiz kalması motor kapağını yakma riski doğurur. Kullanıcıların bir kısmı çözümü termostatı sökmekte bulur, bu da kışın aracın içinin ısınmamasına yol açar.

Eğer bu aracı satın almayı düşünüyorsanız, soğutma sistemi modifiye edilmiş (büyük radyatör/fan takılmış), pası olmayan ve motoru kurcalanmamış bir örnek bulmaya özen göstermelisiniz.


2005-2010 Ford Focus 1.4 Duratec

2005-2008
Hatchback 80 PS
Nesil; Focus II Hatchback
Segment; C
Motor; ASDA, ASDB
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1388cm3
Beygir Gücü; 79 HP / 5700 rpm
Maksimum Tork; 124 Nm / 3500 rpm
Maksimum Hız; 164 Km
0-100 Km Hızlanma; 14.1 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Getrag Ford iB5
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 55 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 8.7 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.4 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 6.6 lt/100 km
Co2 Emisyonu; 157 gr
Uzunluk; 4342 mm
Genişlik; 1840 mm
Yükseklik; 1497 mm
Bagaj Hacmi; 385-1247 lt
Boş Ağırlık; 1245 kg
Karoser Tipi; Hatchback
Lastikler; 195/65 R15
_____________

2005-2010
Sedan 80 PS
Nesil; Focus II Sedan
Segment; C
Motor; ASDA, ASDB
Silindir; Sıralı 4
Silindir Hacmi; 1388cm3
Valf Sayısı; 16
Beygir Gücü; 79 HP / 5700 rpm
Maksimum Tork; 124 Nm / 3500 rpm
Maksimum Hız; 166 Km
0-100 Km Hızlanma; 14.2 s
Şanzıman Tipi; Düz Vites
Getrag Ford iB5
Vites Sayısı; 5 ileri
Çekiş Tipi; Önden çekişli
Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon
Motor Türü; Benzinli
Yakıt deposu hacmi; 55 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 8.7 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.4 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 6.6 lt/100 km
Co2 Emisyonu; 157 gr
Uzunluk; 4488 mm
Genişlik; 1840 mm
Yükseklik; 1497 mm
Bagaj Hacmi; 467-931 lt
Boş Ağırlık; 1195 kg
Karoser Tipi; Sedan
Lastikler; 195/65 R15

2005-2010 model yılları arasında üretilen Ford Focus Mk2 ve Mk2.5 (makyajlı) kasalarda kullanılan 1.4 litrelik Duratec atmosferik benzinli motor, Focus ailesinin en az tercih edilen ve en az satılan motor seçeneğidir.

Avantajları

Focus Mk2 kasa, arkada bağımsız süspansiyon sistemi (Control Blade) kullanır. Bu sayede viraj performansı, kararlılık ve yol tutuş konusunda kendi döneminin en başarılı C segmenti araçlarından biridir.

1.4 Duratec motor, turbo içermeyen, düz atmosferik ve mekanik olarak oldukça basit bir motordur. Bakımları zamanında yapıldığında uzun kilometreler boyunca büyük motor arızaları çıkarmaz.

Mk2 kasalar oldukça kalıplı, ağır ve iç mekanı (özellikle ön taraf) ferah araçlardır. Euro NCAP testlerinden dönemine göre yüksek güvenlik puanları almıştır.

Ford Focus Türkiye'de çok yaygın bir araçtır. 1.4 litrelik motorun parçaları (bazı aksamları Fiesta ile ortaktır) kolayca bulunur ve her şehirde ustası mevcuttur.

Dezavantajları ve kronik sorunları

1.4 Duratec motor yalnızca 79 beygir güç ve 124 Nm tork üretir. Yaklaşık 1.2 ton ağırlığındaki Focus kasası bu motor için oldukça ağırdır. Özellikle araçta 4-5 kişi varken, bagaj doluyken ve klima açıkken yokuşlarda çekiş ciddi şekilde düşer.

1.4 motorlar genellikle Focus'un en alt donanım seviyesi olan "Comfort" veya "Trend" paketleriyle satılmıştır. Ghia veya Titanium gibi dolu paketlerin konfor özelliklerini bu araçta bulamazsınız.

Motor kasayı taşımakta zorlandığı için sürücü sürekli gaza yüklenmek zorunda kalır. Bu durum, 1.4 litrelik bir motordan beklenenin aksine, özellikle şehir içinde yakıt tüketimini 1.6 motor seviyelerine (hatta bazen daha yukarısına) çıkarır.

Türkiye pazarında Focus kullanıcıları ezici çoğunlukla 1.6 Ti-VCT (benzin) veya 1.6 TDCi (dizel) motorları tercih eder. 1.4 motorlu Focus'lar piyasada "tutulmayan model" olarak bilinir ve satmak istediğinizde alıcı bulması uzun sürebilir.

1.4 Duratec motorların ateşleme bobini ve bujileri erken yıpranma eğilimindedir. Özellikle araca LPG takıldıysa tekleme, sarsıntılı çalışma ve motor arıza lambasının yanması sıkça görülür. Yan sanayi ateşleme parçalarını sevmez; mutlaka orijinal parça kullanılmalıdır.

Termostatın erken açılması veya açık kalması kronik sorunlar arasındadır. Bu durum motorun ideal çalışma sıcaklığına ulaşamamasına ve kaloriferin az ısıtmasına yol açar.

Motor sarsıntısını gövdeye iletmemesi için tasarlanan sağ hidrolik motor kulağı 5-6 yılda bir patlar veya özelliğini yitirir. Bu durum kabin içine aşırı titreşim verilmesine neden olur.

Sadece bu motora özel olmamakla birlikte, Mk2 Focus'ların kapı altı fitilleri zamanla deforme olup sarkar. Bu da yüksek hızlarda rüzgar sesine veya yoğun yağmurda içeriye su sızmasına sebep olabilir.

Motor silindir kapağı ve subap yapısı LPG'nin yüksek ısısına karşı çok dirençli değildir. Uzun süreli LPG kullanımında subap erimesi/sıkması yaşanabilir, bu da kompresör düşüşüne ve çekiş kaybına yol açar.

Bu motorların en yaygın problemidir. Gaz kelebeği gövdesi zamanla kurum bağlar; bu da rölantide dalgalanmaya, ışıklarda dururken veya debriyaja basıldığında aracın stop etmesine neden olur. Düzenli temizlik gerektirir.

Özetle; Eğer hız beklentiniz yoksa, sakin bir sürücüyseniz, bütçeniz kısıtlıysa ve "Ayağımı yerden kessin, yol tutuşu sağlam bir arabam olsun" diyorsanız tercih edilebilir. Ancak bütçenizi biraz daha esnetebiliyorsanız, kesinlikle 1.6 litrelik benzinli (100 HP veya 115 HP) Focus modellerine yönelmeniz sürüş konforu ve ikinci el satışı açısından çok daha mantıklı olacaktır.

www.ArabaTeknikBilgi.com